25 Юли 2006

Новият океан се роди след земетресение в пустинята Афар, когато се образува пукнатина с ширина 8 метра и дължина 60 километра.

  Новите спътникови наблюдения показват, че новият океан на Земята, който започна да се образува през есента на миналата година, расте много бързо по геологичните стандарти. По всяка вероятност този океан ще раздели Африка на два континента, съобщава екип британски учени в списание Nature.

     Фактически раждането на новия земен океан стана през септември 2005 г., когато по време на земетресение в Източна Африка (пустинята Афар) моментално се образува пукнатина с ширина 8 метра и дължина 60 километра.

При образуването й пръстта пропадна на много голяма дълбочина. Най-интересното обаче не са последствията от земетресението, а факта, че пукнатината възникна точно над мястото, където граничат тектоничните плочи, бавно отделящи се една от друга.

Започнаха наблюдения на пукнатината както непосредствено на земята, така и от спътникови снимки. Сега група учени, ръководени от д-р Тим Райт (Tim Wright) от Оксфордския университет (University of Oxford), докладват, че по геологичните стандарти разлома расте със стремителни темпове.

Рано или късно, с разширението на разлома, в него ще навлезе вода от Червено море или Аденския залив, долината Афар ще се превърне в море, а след това Африка ще се раздели на две части, увеличавайки с един броя на континентите и океаните на нашата планета.

Този процес ще завърши след около един милион години, което е съвсем бързо, според мерките на движение на континентите. За сега обаче геолозите наблюдават проникването на магма от дълбините на планетата, която постепенно формира дъното на бъдещия океан.

Това е безпрецедентен случай, когато младо океанско дъно се заражда на сушата пред погледите на геолозите. Последните сеизмични данни от европейския спътник Envisat, дават на д-р Райт основание да заяви, че това е най-големия разлом от 1970-та година насам, а може би и от столетия.

Разломът на повърхността е възникнал при проникване между литосферните плочи на магма с обем 2,5 кубични километра. Този процес е само един от епизодите на бавното разделяне на Африка, продължаващо вече два милиона години, но едва през 2005 г. се появи видим признак на повърхността на планетата.