17 Януари 2007
www.bgfactor.org


В Антарктида най-голям скок на температурите е отчетен през най-студения сезон на континента – от юни до август

За последните 30 години средногодишните температури на въздуха в Арктика (северната полярна област, б. ред.) са скочили с 1,3°C. Най-топлата година е била 2005 г., когато “температурните аномалии на приземната атмосфера” са достигнали до 1,8°C. Това обяви вчера на ежегодното си заседание Научният съвет на Арктическия и Антарктическия научноизследователски институт на Руската хидрометеорологична служба.

Експертът Евгений Александров от Отдела по метеорология към Института уточнява, че през 2006 г. руските полярници са регистрирали “чувствителни аномалии, свързани със затоплянето, на териториите северно от 70° северна ширина”. Те включват основно “района на моретата от Североевропейския басейн и северните части на Канадския арктически архипелаг”, уточнява агенция ИТАР-ТАСС.

В Антарктика (южната полярна област, б. ред.) най-големи средномесечни температури на въздуха – плюс 2,6°C били измерени през март 2006 г. в станция Белинсхаузен и през август при станция Новолазаревская – минус 12,9°С. На най-южния континент на планетата, за последните 30 години, през зимата, пролетта и лятото, руските учени отчели стабилно затопляне на климата. Най-много са скочили температурите в най-студения южнополярен сезон в Антарктида – от юни до август. Така например, на станция Новолазаревская за 40 години мониторинг е регистриран скок на температурите с 2,1°С, а на станция Белинсхаузен – с 3,1°С.