"Тунгуски метеорит ще безпокои човечеството в близкото хилядолетие", така списание Space News озаглави своят брой посветен на опасностите от фриволно движещите се космически тела. Астероид с такива размери, можещи да се сравняват с град в мащабите на Ню Йорк, може да се "срещне" със Земята поне 1 път на хилядолетие. Астероидите са каменни космически обекти, образували се в резултат на стълкновение на обекти в така наречения пояс на астероидите между Марс и Юпитер, или също така, астероидите биват и части от комети. Почти всеки ден Земята е обект на нападение от страна на астериоди, но те са с много малки размери и изгарят още при навлизането си в атмосферата.
Веднъж през 1908 година, метеорит с размери 45,5 метра не успява да изгори в атмосферата и пада на земята, причинявайки взрив с еквивалент от 10 до 30 мегатона ТНТ. Обекта пада в райноа на сибирската река Тунгуска. За сравнение взривът на атомната бомба в Хирошима в края на Втората Световна Война бил с еквивалент от 13 килотона ТНТ. В новите изследвания, базиращи се на спътникови данни, получени за последните осем години, се пласира хипотезата, че астероид със средни размери, подобен на този паднал в Сибир, може да "срещне" Земята един път на 1000 години. "По рано се считаше, че това може да се случи един път на 200 години", отбелязва астрофизика Питър Браун.
Неговите изследвания, базиращи се на евентуалните космически заплахи към Земята, ще бъдат цялостно публикувани в следващия брой на списание Nature.