Печат
Посещения: 10069
САЩ започват активната част от разработката на ядрено оръжие от нов клас, както и инфраструктурата, необходима за масовото му производство и изпитания. 60 години след първото изпитание на ядрен заряд, проведен в САЩ, започва нов рунд в ядрената надпревара. Новите боеприпаси са с принципно нов тип и стратегия, предвиждаща използването им в реални бойни действия. На дневен ред е създаването на бойни глави за унищожаване на обекти, разположени дълбоко под земята. За целта се възстановяват полигони за изпитания и се строят заводи за производството на ядрените глави.

ImageАктивността от страна на САЩ рязко контрастира със ситуацията в Русия, чиито запаси от материали, годни за производството на ядрени оръжия, трябва да бъдат поставени под международен контрол през 2008 година. Парадоксално е, че изваденият от унищожените вече руски бойни глави уран, който беше преработен и даден за съхранение в САЩ, може да обезпечи половината от нуждите на американската страна.

Space Daily съобщава, че Стратегическото командване на САЩ е започнало разработването на концепция за “глобален удар” (global strike) по противника — такива страни, като Иран или Северна Корея, — при който да могат да се използват и ядрени боеприпаси. В новата концепция, изложена в документа Nuclear Posture Review (2001), се предвижда използването на ядрено оръжие срещу “новите” потенциални противници, притежаващи според САЩ, оръжия за масово поразяване. Вижданията на администрацията в Белия дом са, че конвенционалните и ядрените оръжия ще станат част от “нова триада”, която ще позволи на свръхдържавата да нанася удари по противника във всяка точка в света. Един от компонентите на триадата ще са ракети с голям обсег, снабдени както с конвенционални, така и с ядрени бойни глави от нов тип. Другите компоненти на триадата са система за противоракетна отбрана и създаването на мрежа от оръжейни лаборатории и производствени мощности.

Според експерти в момента САЩ поддържат на въоръжение 5300 ядрени заряда. Още толкова стоят в резерв. Около две хиляди от резерва са на практика в пълна бойна готовност и могат да бъдат употребени в случай на нужда, само за няколко минути.

Министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд отбелязва, че само “много големи и много “мръсни” ядрени бомби” са способни да унищожат обекти, които потенциалните противници на САЩ все по-често разполагат дълбоко под земята. Учените обаче са много скептични по отношение на “хирургичната” точност на нанасяне на ударите. Те са пресметнали, че при евентуално използване на ядрена бойна глава от новият тип - даже ако взривът е дълбоко под земята - в гъсто населен район, жертвите ще са минимум 1 милион души.

Източник: Днес+