Ако сте фен на Интернет, днес е моментът да се включите в проекта СЕТИ (търсене на извънземен разум). В него участват около 1300 учени, а им помагат още 4 милиона души от цял свят с домашните си компютри. SETI PROJECTМожете да вземете учaстие в проекта за “търсене на нов живот и нови цивилизации”, като си инсталирате безплатна програма, която лови и анализира данни, получени от радиотелескоп. Адресът е SETI@home. От днес 24 часа от времето на телескопа в Аресибо, Пуерто Рико, се фокусира изцяло върху хитовия списък със сигнали, за които се смята, че може да са радиопослания от извънземни цивилизации.

Списъкът е съставен с помощта на SETI@home - най-ма⭑ово разпространявания компютърен проект в света. Той започва да действа през 1999г. От тогава до днес около 4 милиона души са заредили на персоналните си компютри скрийнсейвъри от SETI. Щом оставите машината си без работа, те автоматично включват програмата за обработка на данните от Аресибо. Домашните компютри вече са обработили трилиони сигнали. Обикновено сигналите продължават около 100 секунди. Програмата проверява дали те не съдържат характеристики, които ги различават от обикновения радиошум. Сигналите от концентрирана точка – друга планета, да кажем, траят около 12 секунди. На сайта на SETI@home може да чуете преобразуван в звук десетсекунден отрязък с данни от телескопа в Аресибо. Изходният сигнал е бил с честота 1.42 гигахерца (милиард колебания в секунда) и е невъзможно да се чуе. Преобразеният звук прилича на съскане. Така звучат повечето радиосигнали, които идват от Космоса. Сигналът, който издирва SETI@home, трябва да звучи като свирене. Най-вероятно той ще бъде твърде слаб, за да се чуе. Естествени източници обаче също могат да излъчват много интересни сигнали. Такъв е например сигналът от пулсара В0329+54, който също можете да чуете.

SETI PROGRAMMПрограмите SETI изискват големи компютри, които анализират данните от телескопа в реално време. Нито един от компютрите обаче не търси слаби сигнали. Причината е в ограничената мощност на домашните компютри. За да преодолеят проблема, ентусиастите на проекта прилагат обходна маневра. Вместо гигантски компютър те използват множество малки, които едновременно и независимо провеждат различни части от анализа. В резултат от началото на проекта са регистрирани над 350 милиона "подозрителни" сигнала, като са "прослушани" около 93% от радионебосвода.

Учените класифицират източниците им по сила, честота и местоположение. Ако сигналът се повтаря нееднократно, например от звезда, край която има планетна система, го поставят в хитовия списък. От днес астрономите започват да проучват тези сигнали в детайли. Каква е вероятността сред тях да има послание? "Според мен шансът един от тях да е от извънземни е я на 10 000", смята шефът на проекта Дан Уитимър. Ако астрономите открият такова предаване, те ще го изследват внимателно и ще изчакат независимо потвърждение от колегите си в Германия и Великобритания. Нужно е, за да са сигурни, че това не е някакъв "бръмбър" в софтуера или студентска шега. Спътници, междузвезден прах и смушения създават радиошум, който понякога може да имитира изкуствени сигнали. Вероятността обаче те да се повторят в същия отрязък от небосвода е малка. Още един нов проект, който стартира в края на месеца - АТА (от английски "Телескопна ниша за извънземни"), обещава сериозно да увеличи интензивността на търсенето срещу минимални капиталовложения. И да предизвика революция в радиоастрономията. При този принципно нов начин за изследване на Вселената се използва радиочестотно излъчване вместо светлинно. Повечето радиотелескопи имат огромни чинии, за да събират и концентрират такова слабо излъчване, което обикновено е фокусирано в много тесен честотен диапазон. Системата АТА преодолява ограничението, като използва много малки чинии, за да се проучи по-широк честотен диапазон. Проектът е наречен в чест на един от основателите на корпорацията "Майкрософт" Пол Алън, който го финансира с 11.5 милиона долара. Очаква са АТА да струва общо 40 милиона долара. Той предвижда да се монтират върху площ от 1 хектар 350 параболични спътникови антени. Всяка от тези чинии с диаметър около 6 метра малко се различава от обикновената домашна антена за спътникова телевизия. Вече са поставени първите 3 чинии в астрономическата обсерватория "Хет Крик" в Калифорния.

В края на март учените ще тестват системата. Сборният телескоп ще заработи с пълна мощност през 2005 година. От 18.03.2003 до 20.03.2003 настъпват дните на истината за проекта за търсена на извънземен разум, известен като SETI@Home. В продължение на 4 години се събират почти 5 млрд вида сигнали от космоса, кандидати за изкуствен произход. Милиони ентусиасти из цял свят, включително и в България, предоставят част от своите компютърни ресурси за обработката им. За пръв път от началото на проекта през 1999, резултатите ще бъдат обобщени и анализирани. Чрез телескопа в Arecibo ще бъде направен опит да се намери потвърждение за съществуването на извънземен разум за избрани 100-200 най-вероятни кандидата измежду всичките 5 млрд.